Techniki dekorowania ścian

Ciekawa aranżacja ściany, imitacja marmuru, drzewa, taki efekt możemy uzyskać malując gładką ścianę farbami dekoracyjnymi. Gęstą i plastyczną farbę strukturalną można nakładać nawet na nierówne ściany, jest doskonała na korytarze i do pokoju dziecięcego gdzie ściany narażone są na różnego rodzaju obicia i uszkodzenia.

Aby nałożyć taką farbę na ścianę nie trzeba posiadać umiejętności artysty. Sposób nakładania tego typu farby.
1.Ścianę którą mamy zamiar pomalować, należy umyć wodą z dodatkiem dostępnych środków do mycia.
2.Przed malowaniem podłoże należy zagruntować
3. Po zagruntowaniu farbę nakładamy po 5 lub godzinach
Potrzebny sprzęt do malowania to najlepiej paca stalowa lub wałek futerkowy. A na końcu należy użyć pędzla ławkowca. Aby uzyskać pożądany efekt w zależności jakiej faktury chcemy aby była ścian , do modelowania używamy różnych narzędzi.

Delikatną fakturę uzyskamy modelując ścianę wałkiem z twardej gąbki, w taki sposób uzyskamy fakturę przypominającą korę drzewa. Jeżeli chcemy by nasza ściana miała regularne wzory to należy użyć wałka z twardej gumy.

Modelować ścianę można również gąbką. W tym przypadku ścianę maluje się farbą białą, która dla faktury ściany ma stanowić tło. Tego typu fakturę uzyskuje się odciskając na ścianie gąbkę z farbą w innym kolorze miejsce po miejscu.

Innym sposobem dekoracji ścian jest natryskiwanie, metoda ta polega na tym że pomalowaną ścianę w wybranym przez siebie kolorze, natryskuje się farbą w innym kolorze niż poprzednia. W zależności jaką mozaikę na ścianie chcemy uzyskać to nakładamy dowolna warstwę kolorowych warstw, i tak jak w poprzedniej metodzie poprzednie warstwy nie muszą być suche.

Ostatnia techniką dekorowania ścian jest nakładanie szpachelką . Ta metoda wymaga jednak odpowiedniego przygotowania ścian, czyli podłoże musi być suche i wygładzone szpachlówką. Sposób nakładania: na rozcieńczoną farbę nakłada się szpachlą stalową szerokości 3 – 15 cm. Wykorzystując ten sposób, przy zastosowaniu dwóch kolorów, uzyskamy na ścianie wzór imitujący kamienie.

Poprzez wykorzystanie tego typu technik dekorowania ścian wystrój wnętrza naszego domu nabierze charakteru i nowoczesnego wyglądu.

  • Dodaj komentarz