Renowacja mebli – nowy wizerunek twojego mieszkania

Meble jak wszystkie przedmioty użytku domowego z czasem tracą swą świetność i nie są już tak atrakcyjne jak 10 lat temu lub zwyczajnie ci się znudziły. Jednak mimo że nie możesz patrzeć się na starą meblościankę, bardziej straszącą niż upiększającą twój salon, to nie stać cię na nowe piękne meble. Otóż inwestycja ta wiąże się z dużymi kosztami. Sposobem na zmianę tanim kosztem jest renowacja mebli, czyli ich odnowienie.

Meble bardzo zniszczone, nie nadające się do niczego, będzie trzeba niestety wyrzucić, ponieważ wymiana większości ich elementów a dokładnie koszt może być równoznaczny z zakupem nowych mebli. Inaczej jest gdy nasze meble są lekko uszkodzone lub nie ale samym wyglądem przypominają nam czasy dzieciństwa. Takie meble można z łatwością odrestaurować.

Są dwie metody odnawiania mebli, klasyczny i nowoczesny. Pierwsza tak samo jak druga zaczyna od oczyszczenia starych mebli, czyli usunięcia starych szpachli  i zabrudzeń. W następnym etapie uzupełniamy ubytki, szpary i dziurki które się znajdują na meblach. Do tego celu używamy specjalnej szpachli. Po  jej wyschnięciu, środkiem rozmiękczającym i rozpuszczającym usuwamy starą farbę lub lakier. Przyjmując że odnawiamy meble drewniane, kolejnym krokiem jaki powinniśmy wykonać to zapuszczenie drewna środkiem na szkodniki. Gdy już to zrobimy, możemy zacząć czyścić nasze meble, najlepiej do tego celu wybrać papier ścierny o odpowiedniej grubości. Po tym zabiegu musimy wypełnić pozostałe po szkodnikach dziury. Wypełniamy je masą drzewną, robimy to jednak stopniowo, nakładając cienkie warstwy. Nadmiar szpachli szlifujemy papierem ściernym. Na koniec  oczyszczamy meble z  pyłu i szlifujemy całość wełną stalową.

Po wykonani pierwszego etapu, wspólnego dla metody klasycznej i nowoczesnej, możemy zacząć ozdabiać meble. I tutaj można wybrać sposób klasyczny lub nowoczesny, ten pierwszy polega na pomalowaniu mebli barwnym lakierem, dzięki temu słoje drewna będą widoczne i meble nabiorą antycznego charakteru. Inna metoda ozdobienia to pomalowanie mebli bejcą koloryzującą. Jest to o tyle dobry sposób, że możemy nadać meblom praktycznie każdy kolor zachowując jego pierwotny blask. Meble dodatkowo należy pokryć bezbarwnym woskiem, dla lepszego zabezpieczenia. Wosk nakładamy na mebel bawełnianą szmatką, równomiernie go rozprowadzając, następnie szlifujemy go drobną wełną stalową.

    1. Divadlo 03/02/2012
    2. SalonMeblowy.net 31/05/2012

    Dodaj komentarz