Czy tanie meble mogą być dobre?

Idealne meble to takie, które spełniają wszystkie oczekiwania pod względem wizualnym, ergonomicznym i jakościowym. Ta krótka definicja obejmuje niemal wszystkie wymagane cechy, jakie powinien zawierać nasz nowy mebel. Żeby uniknąć nieścisłości wynikających z bardzo obszernych pojęć przyjrzyjmy się po kolei każdemu z nich.

W przypadku mebli tanich, raczej jednak nie myślimy w kategoriach bycia „idealnym”. Meble tanie powinny przede wszystkim być użyteczne, i najlepiej jeszcze trwałe. Powinny przede wszystkim spełniać swoje podstawowe zadanie. Czy to szafa, stół czy biurko – każdy mebel musi w pierwszej kolejności po prostu dobrze funkcjonować.

Kwestia estetyki przy wyborze mebli

Przez czynniki estetyczne rozumiemy tu subiektywne odczucia każdego człowieka na temat designu i szeroko pojętego piękna. Nadanie jakiejkolwiek oceny pomiaru wyczucia smaku nie ma żadnego sensu, gdyż każdy z nas posiada odmienny, indywidualny smak. Niektórzy pozytywnie określać będą wyłącznie rzadkie meble egzotyczne, innych zaś ujmą tanie meble wykonane z płyty MDF i błyszczącej okleiny, wykonane w bardzo nowoczesnej formie.

Tanie meble mają tę zaletę, że mniej szkoda jest na nich eksperymentować jeśli chodzi o wygląd. Można je samodzielnie malować, oklejać czy stosować inne jeszcze techniki. W przypadku wiekowych mebli z litego dębu takie zabiegi byłyby postrzegane jako potencjalnie niszczycielskie. Tańsze meble mają więc tę zaletę, że jeśli chcesz zabawić się w domorosłego dizajnera – po prostu to zrób.

Kwestia ergonomii i praktyki przy wyborze mebli

Dużo prościej jest ocenić ergonomię oraz praktyczność wybieranych mebli. Załóżmy więc, że podstawowym kryterium będzie w tym przypadku pojemność szafek, półek i schowków oraz możliwości aranżacyjne wybranego mebla. W przypadku tej kategorii bardzo dobrze radzą sobie dizajnerskie meble, które projektowane są z duża fantazją oraz w myśl ergonomii. Oczywiście nie należy popadać w skrajność i sugerować się wyborem np. regału z dziesiątkami półek. Warto mieć jednak na względzie użyteczność i uniwersalność.

Osobną kwestią są bardzo małe, mikro-mieszkania. W nich każdy mebel musi być wielokrotnie przemyślany, gdyż po prostu nie ma na nie wiele miejsca. Wypada również poszukać ciekawych, unikatowych rozwiązań, które wielokrotnie zwiększają praktyczność danego mebla i oszczędzają przestrzeń. Meble tego typu jednak praktycznie nigdy nie są tanie.

Kwestia jakości przy wyborze mebli

Ostatnim zagadnieniem a raczej pierwszym jest jakość wykonania wybieranych mebli. Tutaj z kolei najlepiej wypadają stare klasyczne meble, które pamiętają czasy naszych rodziców. Wiekowe meble, produkowane z prawdziwego drewna zabezpieczonego (nie tak do końca ekologicznymi) fluidami i bejcami, cieszą się stanem, któremu, powinny im pozazdrościć tanie meble wyjeżdżające prosto z nowoczesnych fabryk mebli. Również w ostatnim czasie coraz częściej na rynku mebli oferowane są nowe produkty wykonane z tzw. drewna postarzanego, które do złudzenia przypominają te stare, eleganckie meble.

Jak widać idealny mebel znacznie łatwiej jest określić niż znaleźć. Podobnie jak w odmiennych dziedzinach życia i tu poszukiwania ideału może trwać bardzo długo, lecz i przynosząc sporą radość, gdy poszukiwania zakończą się sukcesem. Wszystkim, którzy zaczynają poszukiwania życzymy powodzenia i wytrwałości.

Wpis powstał we współpracy z serwisem nadiecie.wroclaw.pl, do odwiedzenia którego serdecznie zapraszamy.

  • Dodaj komentarz